aneb jak to dělám já ...
Seznámení se...
Přes moje obavy se zdají být africké fialky odolnými rostlinkami, protože mou neodbornou péči zvládají lépe než já a navíc mě odměňují krásnými květy.
Ve sbírce je nyní něco okolo 250 rostlin, některé hlavně "miminka" i vícekrát. Doplňovat další fotografie budu postupně, jak budou nakvétat.
Jména fialek jsem se snažila správně přiřadit podle údajů, které jsem měla k dispozici. Pokud jsem se někde spletla, budu ráda za upozornění ...
2.3.2012
Zalévání fialek
Protože jsem do pěstování spadla po hlavě, žádné postupné rozšiřování sbírky, ale ze dne na den pár kytek na okně a další 300 fialek, řešila jsem problém se zaléváním. Ono zalít tolik rostlinek, nepobryndat vodou jejich lístečky ani skříňky není zase až taková legrace, zvlášť když na to nemám celý den. Hromadné sestěhování květináčků na plechy nepřineslo kýžený výsledek, některé se napily málo, některé moc. Zalévání konvičkou v tomto množství a prostoru kde fialky jsou je nemožné, tak jsme s tátou vyřešili zálivku po svém.
Základem je tlakový rozprašovač, na jehož konec se připevnila gumová hadička z akvárka a na hadičku skleněná trubička. Při stisku spouštěče to teče, při povolení se to hned zastaví. Žádné kapičky, žádné pobryndané skříňky. Po druhém zalévání jsem byla nucena vyměnit skleněnou trubičku (která se při první ráně o skříňku rozlítla ma tisíc kousků) za tlusté brčko.
Já osobně zalévám pokaždé fialky trošku horem a trochu do mističky. Osvědčilo se mi to, rostou tak dobře jak čstvě zasazené rostlinky s malým kořenovým systémem, tak i ostatní rostlinky.
V téměř každé zálivce je přidáno trošku hnojiva, tak 1 lžička na 2l vody. Taková voda se šťávou.
V čem pěstovat?
Od maminky jsem věděla, že nejlépe se jí osvědčily menší plastové květníčky. Nehodlala jsem a nehodlám na to nic měnit, jsem s nimi spokojená. Trochu mě překvapila cena pomističek, která je několikanásobně vyšší než cena květníčku, využívám tedy plastových víček od jogurtů Kostíků. Jsou průhledná a poličky moc nehyzdí.
Horší to bylo se substrátem. Zůstal mi nějaký namíchaný v kyblíku, ale bylo ho maloučko a nestačil ani na rozsazení vyrostlých miminek. Nějak jsem tušila, že ho mamka ladila docela dlouho a že se jí to povedlo, ale co do toho namíchala jsem neměla ani ponětí. Rozpoznala jsem perlit, rašelinu, věděla jsem, že jí kluci podsívali píseček ale víc nic. Poradil internet, prosila jsem si k tomu ještě substrát pro pokojové rostliny, rozdrtila grilovací uhlí (buřty se nakonec musely upéct na ohni z klacků) všechno to promíchala....
Nejpřesnější výraz pro substrát by byl citací z pohádky: "Přiměřeně, přiměřeně..." Od každého něco a bylo to snad to ono. Fialenky neprotestovaly a spokojeně rostly, takže se tohoto receptu držím dál.
Pěstování nových rostlinek
Tak jsem se rozhodla, že maminčinu sbírku nebudu jen oprašovat, ale také jí trochu rozšířím. Koupit hotovou kvetoucí rostlinku, která ještě ve sbírce není se ukázalo jako problém, tak nezbylo než to zkusit z lístečků.
Metod jsem vyzkoušela několik
- kalíšky s alobalem místo víčka
- kalíšek bez víčka
- zipové sáčky, svařené dole do špičky (vlastní nápad, teda jen to svaření)
- lístek s řapíkem rovnou do hlíny
- seříznutý list rovnou do hlíny
- a různé verze se stimulátorem
Lístečky ve vodě pustily kořínky a zplodily další potomstvo. To buď vyrůstalo standardně z hlíny od kořínků, nebo z plochy listu či s z řapíku.
Pokud vyrosla "miminka" na listu či řapíku, opatrně jsem je žiletkou odřízla a šly zase do vody na zapuštění kořínků a pak do květníčku.
Překvapivě lístečky u nichž jsem seříznutou část poprášila stimulátorem, tak kořenily vždy o min.týden déle než bez něho, množství kořínků však bylo výrazně vyšší.
Rozdíl mezi kořeněním v kalíšku a zipovém sáčku jsem shledala pouze v hlídání aby v kalíškách nevyschla voda, v sáčku tato starost téměř odpadá. A tento způsob je vhodnější z pohledu klidu manžela, 20 sáčků zabere výrazně méně místa než 20 kalíšků. Většinou následoval rozhovor na zamořování domácnosti kvanty další rostlin.
Obrázky a pokračování zase příště ...
10.3.2012